Kültür-Sanat:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Sinema dünyasının ''Oscar'sız'' ünlüleri

Genç nesil oyuncuların isimlerinin önüne yazılan ''Oscarlı oyuncu'' sıfatını aralarında efsanelerin de bulunduğu bazı sanatçılar taşımıyor.

Yaşamları boyunca Oscar töreninde kürsüye çıkıp meşhur teşekkür konuşmasını yapamayan oyuncular, 26 Şubat Pazar günü ödülü kazanan 82 yaşındaki bir dev aktör, her oyuncunun böyle bir hayali olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

2009 yılında ''The Last Station'' filminde ünlü yazar Tolstoy'u canlandırarak ''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu'' dalında aday gösterilen Christopher Plummer'a böylece ilk adaylığı 80 yaşında gelmiş oldu. Bundan 2 yıl sonra ''Beginners'' filmindeki ''Hal'' rolüyle yine aynı dalda aday gösterilen Plummer, bu kez sahip olduğu altın heykelciğe, ''Benden iki yaş büyüksün. Bugüne kadar neredeydin sevgilim'' diye hitap etti.

''Demir Leydi'' filminde İngiltere'nin ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher'ı canlandırarak üçüncü Oscar ödülünü evine götüren Meryl Streep, 17 kez aday gösterilmesine karşın 30 yıldır hasret kaldığı ödülü alırken, Brad Pitt aynı ölçüde şanslı olamadı. 1995 yılında ''12 Maymun'' filmiyle ''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu'' dalında ilk Oscar adaylığını kazanan Pitt, 2008 yılında ''Benjamin Button'' filmiyle ''En İyi Erkek Oyuncu'' dalında ikinci adaylığına sahip oldu. Sanatçı, bu yıl ''Moneyball'' filmiyle ''En İyi Erkek Oyuncu'' dalında altın heykelciğe aday gösterilirken, Michael De Luca ve Rachael Horovitz ile yapımcı oldukları film, ''En İyi Film'' dalında da adaydı. Buna karşın ünlü aktörün yapımcısı olduğu film de kendisi de ödülü kazanamayarak törenden eli boş döndü.

Sinemanın bir başka dev aktörü Gary Oldman da ''Tinker Tailor Soldier Spy'' filmiyle ilk kez Oscar ödülüne aday gösterildi. Sanatçı, favorileri arasında yer aldığı ''En İyi Erkek Oyuncu'' ödülünü kazanamadı.


KENDİSİ HİÇ ADAY OLMADI AMA...
Sinemanın efsane sarışını Marilyn Monroe, Oscar ödülüne hiç aday gösterilmeyen sanatçılar arasında yer alıyor. Buna karşın kaderin ilginç bir cilvesi, oyuncunun ''Prens ve Şov Kızı'' filminin çekimleri sırasında genç bir asistanla yakınlaşmasını konu alan ''Marilyn ile Bir Hafta'' filminde efsane sarışını canlandıran Michelle Williams, ''En İyi Kadın Oyuncu'' dalında Oscar ödülüne aday gösterildi.

''En İyi Kadın Oyuncu'' dalındaki ödülü Meryl Streep'in kazanması neticesinde altın heykelciğe sahip olamayan Williams, en azından ilk Oscar adaylığını kazanması nedeniyle bu konuda Marilyn Monroe'dan daha şanslı olduğunu gösterdi.

Sinema dünyasının pek çok tanınmış sanatçısı ise Oscar ödülüne yaşamları boyunca sahip olamazken, bir kısmı aday dahi gösterilmedi.

Oscar'a 1929'da iki filmle, ayrıca 1937'de ''Camille'', 1939'da ''Ninotchka'' filmleriyle aday gösterilen efsane oyuncu Greta Garbo üç seferde de ödülü alamadı. Sonunda Garbo'ya 1954'te onur ödülü verildi.


TOM CRUISE DA ÇOK İSTEDİ
Yaşamı boyunca en büyük hayalinin Oscar olduğunu her fırsatta dile getiren Tom Cruise, her seferinde favori gösterildiği salondan eli boş döndü.

Sinemanın en çok kazanan aktörleri arasında yer alan Cruise, 1989'da ''Doğum Günü 4 Temmuz'', 1996'da ''Jerry Maguire'' ve son olarak da 1999'da ''Manolya'' filmleriyle aday gösterildiği Oscar'ı hiç kucaklayamadı.

''Çıplak Ayaklı Kontes'', ''Klimanjaro'nun Karları'', ''İnsanlar Yaşadıkça'' gibi ölümsüz filmlere imza atan ve beyazperdenin gelmiş geçmiş en güzel kadını olarak nitelendirilen Ava Gardner da Oscar'ı hiç kucaklayamayan ünlülerden. 1953 yılında ''Mogambo'' filmiyle aday gösterilen Gardner ödülü alamadı.

''Oz Büyücüsü'', ''Bir Yıldız Doğuyor'' gibi filmlere imza atan ünlü oyuncu Judy Garland, 1939'da Akademiden özel ödül aldı. Daha sonra iki kez aday gösterilen Garland ne yazık ki altın heykelciğe hiç sahip olamadı.

Bir dönem genç kızların ''beyaz atlı prensi'', sinemanın en yetenekli oyuncularından biriydi Cary Grant, ama bu Oscar almasına yetmedi. Bu sinema devine de 1969'da Oscarsız geçen yıllarının hatırına onur ödülü verildi.


KIZIL SAÇLI GÜZEL DE OSCARSIZ ÜNLÜLERDEN
Beyazperdede ''Gilda'', ''Prenses Salome'', ''Carmen Garcia'', ''Vera Simpson'' gibi karakterleri canlandıran sinemanın kızıl saçlı güzeli Rita Hayworth, sinema sanatına yıllarını vermesine rağmen akademiden onur ödülü dahi alamadı. Hayworth, sanat yaşamı boyunca Oscar ödülüne aday da gösterilmedi.

Sinemanın ''mavi meleği'' Marlene Dietrich de hiç Oscar alamadı. Oyunculuk yeteneği kadar sinema ve müziğe olan ilgisi ve entellektüelliğiyle de her zaman hayranlık toplayan bu sanatçı da Oscarsız ünlülerden.

Akademiden 5 kez onur ödülü alan Bob Hope oyunculuk kategorilerinde hiç ödül kazanamadı. Onur ödülleri sayılmazsa Oscar'ı hiç alamayan sinema devleri ise şöyle sıralanıyor:

''Marlene Dietrich, Irene Dunne, Albert Finney, Peter Fonda, Greta Garbo, Ava Gardner, John Garfield, Judy Garland, Lillian Gish, Cary Grant, Jean Harlow, Julie Harris, Rita Hayworth, Leslie Howard, Rock Hudson, James Earl Jones, Deborah Kerr, Carole Lombard, Merle Oberon, Burt Reynolds, Ralph Richardson, Gena Rowlands, Rosalind Russell, James Dean, Steve McQueen ve Gloria Swanson.''

AA

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

'Ünlü tiyatrocu yoğun bakımda' bilmecesi
Ünlü tiyatrocu İstanbul Çağlayan’daki Florence Nightingale Hastanesi’nde yoğun bakıma alındığı...

Haberi Oku