Kültür-Sanat:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Libya'da yağmaya karşı kırmızı alarm!

Birleşmiş Milletler’in Eğitim, Bilim ve Kültür’den sorumlu kurumu UNESCO, uluslararası sanat tüccarlarını ve müzeleri, Libya’daki çatışmalar sırasında yağmalanan sanat eserlerine dikkat etmeleri konusunda uyardı. UNESCO’nun hazırladığı raporda, sosyal kargaşa zamanlarında sanat eserlerinin ciddi zararlar gördüğü ve Libya’daki mevcut koşullarda, sanat tüccarlarının özellikle dikkatli olmaları gerektiği bildirildi. Dikkatsiz sanat tüccarlarının satın alacakları eserlerle, yağmayı teşvik edeceği uyarısını yapan UNESCO Genel Müdürü Irina Bokova, komşu ülkeleri de uyardı.

Açıklamanın ardından, Libyalıları arayan Bokova, Libya’da yaşanabilecek yağmaları değerlendirmek ve tehlikedeki eserleri korumak konusunda UNESCO’nun da yardımda bulunacağını bildirdi.

Libya, Yunan kültürünün ilk şehirlerinden biri olan Cyrene’nin bulunduğu 5 dünya mirasına sahip bir ülke. Dünya mirası listesinde Roma İmparatorluğu’nun en güzel kentlerinden Leptis-Magna ve 'Çölün İncisi' olarak da bilinen Ghadames antik kenti de yer alıyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

'Ünlü tiyatrocu yoğun bakımda' bilmecesi
Ünlü tiyatrocu İstanbul Çağlayan’daki Florence Nightingale Hastanesi’nde yoğun bakıma alındığı...

Haberi Oku