Siyaset:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Şahin'den DTK'ya özerklik çıkışı

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''özerklik'' ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, ''Bu tür konularda adım atılacaksa, bu adımı atacak organ TBMM'dir. Bu düşünceyi ifade eden arkadaşlarımız, Türkiye'de yasa koyma yetkisini TBMM dışında başka bir organda mı görüyorlar acaba?'' diye konuştu.

Şahin, Irak Ulusal Meclisi Başkanı Usame El Nuceyfi ile görüşmesi öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Şahin, bir gazetecinin, ''CHP'nin Demokrasi Raporu'nda askerin Parlamento'ya hesap vermesinin yer aldığını'' hatırlatarak, bu konudaki görüşlerini sorması üzerine, konunun uzun süreden beri Türkiye'nin gündeminde olduğunu söyledi.

''Benim sizin haberlerinizden anladığım kadarıyla TSK'nın Milli Savunma Bakanlığına bağlanmasıyla ilgili bir konudur'' diyen Şahin, başta iktidar partisi olmak üzere bir çok siyasi partinin bu yönde görüşü olduğunu belirtti.

Şahin, ''Demek ki Anamuhalefet partisi de böyle bir düşünceyi ortaya koyduğuna göre, herhalde seçimden sonra yapılacak anayasa değişiklikleri ve diğer değişikliklerde bu konunun kolaylıkla gerçekleşebileceği gerçeği ortaya koyuyor. Sadece böyle bir değerlendirme yapabilirim'' diye konuştu.

''BARIŞ VE DEMOKRASİ ADINA ÜZÜCÜ...''

Bir gazetecinin, ''Bir süre önce Cizre'de İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin kaldığı yurda Molotof kokteyli atılmıştı ve bazı öğrenciler yaralanmıştı. Seçimden önce bu tür saldırıların artması ve örgütten bu yönde talimatların verilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Şahin, şunları söyledi:

''Barış ve demokrasi adına son derece üzücü değerlendiriyorum. Bir siyasi partinin isminin, 'Barış ve Özgürlük' olması, barış ve demokrasiyi getirmiyor görüyorsunuz. Bu konuda çok samimi olmak gerekiyor. Masum insanların, özellikle çocukların barındığı yurtlara bu tür saldırılar, inanıyorum ki en çok bu bölgede yaşayan insanlarımız tarafından lanetlenecek ve reddedilecek davranışlardır. Bu tür baskı, tehdit ve sindirme kokan girişimlerin ne kendilerine, ne insanımıza, ne ülkeye hiçbir faydası olmaz. Bunları yapanların bir nefis muhasebesi yaparak ne kadar yanlış yaptıklarını bir an önce anlamalarını diliyorum.''

ÖZERKLİK

Şahin, ''Demokratik Toplum Kongresi'nde özerkliğe ilişkin kararlar alınmıştı. Bu kararlar kapsamında dün örgüte yakın bazı kaynakların yaptığı açıklama, Diyarbakır'da özerkliğin ilan edileceği yönünde. Seçimler öncesinde böyle bir girişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna karşılık, ''Bu tür konularda adım atılacaksa, bu adımı atacak organ TBMM'dir'' dedi.

Bu tür konuların öncelikle Anayasa değişikliği gerektirdiğine işaret eden Şahin, ''Bu düşünceyi ifade eden arkadaşlarımız, Türkiye'de yasa koyma yetkisini TBMM dışında başka bir organda mı görüyorlar acaba? Önce bunun bir cevabını versinler biz de ona göre bir değerlendirme yaparız'' diye konuştu.

Kaynak : haber7.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kılıçdaroğlu'ndan Başbakana: Sayıştay...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde Sayıştay raporları...

Haberi Oku