Siyaset:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Arınç'tan Kılıçdaroğlu'na 'beyinsiz' yanıtı
İLİŞKİLİ HABERLER

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'ın sorularını yanıtladı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun NTV'de söylediği 'Org. Balanlı'nın tutuklanmasıyla ilgili TSK tepki vermesin' açıklamasını yorumlayan Arınç şöyle konuştu: "Kılıçdaroğlu asker oturduğu yerde otursun diyor, bundan yine AK Parti kazançlı çıkar diyor. Onun duyduğu endişe seçime yöneliktir. 27 Nisan bildirisini biz koymadık internete, biz cevabını verdik. TSK'ya yalvarıyor, 12 Haziran'dan sonra ne yaparsan yap diyor. Ben öyle anlıyorum. Bir sene sonra seçime gidecek olsaydık, ne yaparsanız yapın üniformalararınızla yürüyün anlamına gelecek sözler söyleyecekti.

Orgeneral rütbesinde birinin tutuklanması üzüntü verici. Gazeteler boy boy fotoğraflar veriyor, biz de oralardan bir şey olduğunu zannediyoruz. Tutuklama bir ceza değil. Eğer yersiz olarak uzarsa o zaman cezaya dönüşür. Eldeki soruşturma dosyasını savcı biliyor, bu adamı tutuklayın diyor. Buna itiraz yolları var. Mutlaka bir itiraz yapılacaktır. Hukuk açısından eldeki bilgilerin ağırlığı bu kişinin tutuklanmasına yol açmış olabilir. Tutuklamalar mutlaka istisnai olmalı. Üzerinde rütbe, üniforma taşıyan insanların kamuoyunda itibarı olan insanların tutuklanırken çok daha ince düşünülmeli, daha çok serbest bırakılma yönünde karar verilmeli. Çok ciddi deliller varsa buna kimse bir şey diyemez. İddia edilen şeyler hazmedilecek şeyler değil. Tutuklamalar konusunda hassas davranılmaması hem yargıyı, hem TSK'yı yıpratıyor. Tutuklama kararı verirken daha özenli olmamız lazım. Tutuksuz yargılanmalar çok daha vicdanı olacaktır. Terfiler ayrı, tayin ve atamalar ayrı bir şey. Sadece bir kişi üzerinde durmayalım."

31 YIL SONRA 'NEDEN YAPTIN' DİYE SORULACAK

Arınç, Kenan Evren'in ifadeye çağrılmasıyla ilgili olarak, "Çok olumlu değerlendiriyorum. Hukuk bir soruşturma yapacak. Bunun sonucunda da dava açma ihtiyacı olursa dava açacak. 31 yıl sonra, 'gel bakalım, neden yaptın' diye sorulması bütün meseleyi çözecek" dedi.

O SÖZLERDE NE KADAR HAKLIYMIŞIM

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'le yaşadığı polemiğe değinen Başbakan Yardımcısı Arınç şunları kaydetti: "Ben görüşlerimi anlatırken diplomasi zerafeti içerisinde konuşmam. Ben düz bir adamım. Ümit Boyner'in konuşması soruldu, ben de cevap verdim. O da cevap göndermiş. Onun ismiyle bana cevap verildi. Ben kendisini çok ağır eleştirdim, o da ağır eleştirmiş. İş burada bitti, ben burada söyleyeceğimi söyledim. Bir hanımefendiye karşı bunu yapmam. Başka yerde konuşmasını görüyorum. Bendeki kanaat pekişiyor. O sözlerde ne kadar haklıymışım diye düşünüyorum. O bu hükümeti beğenmiyor. Cumhuriyet nerede yangınlar içerisinde? Sivil dikta anlayışını anlatmak kaygısı içerisinde Ümit Boyner. Yaptıkları hiçbir şeye sahip çıkmayan bir kuruluş var karşımızda. İtibar zayıflamasında kim etkili olmuştur derseniz birini söyleyemem.

FİLTRE HANGİ ÖZGÜRLÜKLERE ENGEL?

İnternette düzenlenen şey isteğe bağlı. Eşinizi nasıl öldürebilirsiniz, bomba düzenekleri nasıl yapılır, hayvanlarla temas nasıl olur... Bu kepazelikleri yayan, aile bütünlüğüne zarar verecek sitelere karşı. Kimse bunları yanlış bulmuyor, siz neden bahsediyorsunuz? Bu hangi özgürlüklerin önünde bir engel. 'Pornoma karışma' diye pankart taşıdılar. Bu garip insanların safında olmamalı. Toplumda böyle insanlar da olacaktır. Ama 72 milyonun düşüncesi böyledir diye kabul edemeyiz. Allah akıl fikir versin önce bana.

MHP'LİLER DE SAVCILIĞA GİTSİN

Arınç, MHP'deki kaset iddialarıyla ilgili şunları söyledi: "Ben kasetlerde görünenlerin bizzat savcılıklara başvurarak olayı ortaya çıkarmalarını söyledim. Hiçbirisi ne savcılığa gitti, ne belge verdi. Bir kişi hariç; Akif Hamzaçebi. Onu tebrik ediyorum. Savcılık olayı aydınlattı ve kadınla ilgili iddianame tanzim edildi. Her erkek böyle bir zaafa düşmüş olabilir. Hamzaçebi bir tezgahı bozdu. MHP'nin başkanlık divanında adam kalmadı. MHP'liler de aynısını yapmalı. Bunları kullanan insanlar bir daha cesaret edemesinler."

'BEYİNSİZ' DİYEN GENEL BAŞKANI KINIYORUM

Bursa'daki mitingde Kılıçdaroğlu'nun bir pankartı beğenmesiyle ilgili konuşan Arınç, "Bursa'da CHP'nin mitinginde bir pankart bizi çok yaraladı. AK Parti'ye ancak beyinsizler oy verebilir pankartını Kılıçdaroğlu gülümseyerek okudu. Halkın büyük bölümüne beyinsizliği layık gören genel başkanı buradan kınıyorum. Lütfen edepli olsunlar. Makaram sarı bağlar Tayyip söyler Arınç ağlar. Siyasetçiyi kötülemek bir genel başkana yakışıyor mu? Bizim pankartların içinde toplumu yaralayacak bir cümle bulamazsınız. Bursa'da AK Parti'ye oy verenlere beyinsiz diyen bir genel başkan gördük" diye konuştu.

CİDDİ OLMAYAN ŞEYLERLE OY TOPLAMAYA ÇALIŞIYOR

Seçim sonuçlarına ilişkin tahminde bulunan Arınç, "AK Parti için büyük bir başarı olacaktır. CHP'nin genel başkanı ciddi olmayan şeylerle oy toplamaya çalışıyor. AK Parti'nin üçüncü dönem iktidarını çok güçlü bir kazanım olarak görüyorum, arkamızdan CHP gelecek" dedi.

NTV

Kaynak : haber7.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kılıçdaroğlu'ndan Başbakana: Sayıştay...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde Sayıştay raporları...

Haberi Oku