Siyaset:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
4 şirkete göre partilerin son oy oranları

Hüseyin Likoğlu'nun haberi

Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin oy oranını yüzde 45-50 olarak açıkladı. Erdoğan'ın açıkladığı oranları değerlendiren araştırma şirketleri, olağanüstü bir gelişmenin olmaması halinde tahminlerin bu yönde çıkacağını belirtiyor.

12 Haziran'da yapılacak seçimler için son iki haftaya girildi. Siyasi partiler meydanlarda çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürürken, bir yandan da gözler anket sonuçlarında. Başbakan Tayyip Erdoğan, seçimlere iki hafta kala seçim sonuçlarına ilişkin yaptırdığı anket sonuçlarını açıkladı.

Erdoğan, "Birçok gruba yaptırıyoruz, partimizle alakalı şu anda 45-50 aralığında neticeler geliyor. CHP ile ilgili 25-30 aralığında neticeler geliyor, MHP ile ilgili ise o böyle adeta bir baraj noktasında, 10-12 arasında bir durumu onun da söz konusu. Son iki hafta ne getirir ne götürür onu bilemem, on üç gün var, bu on üç gün içerisinde de birçok şey değişebilir" dedi.

ANKET ŞİRKETLERİ: OLAĞANÜSTÜ DURUM OLMAZSA SONUÇLAR BÖYLE

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın tahminlerini değerlendiren kamuoyu araştırma şirketleri, kendilerinin de yaptığı araştırmalardan benzer sonuçlar çıktığına dikkat çekerek, olağanüstü bir gelişme olmadıktan sonra bu tahminlerin seçimde doğru çıkacağını belirtiyor. Türkiye'de her an her şeyin olabileceğine dikkat çeken araştırma şirketleri, yeni kaset, terör gibi olayların seçim sonuçlarına etki edebileceğine dikkat çektiler.

POLLMARK: CHP'YE GENİŞ MARJ KOYDU

Pollmark Araştırma Şirketi kurucusu Ertan Aydın, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı oranların kendisine sunulan 15'in üzerinde anket ortalamasına yakın olduğunu söyledi. Erdoğan'a sunulan anketlerin hiçbirinde CHP'nin yüzde 30 bandında olmadığını belirten Aydın, "Sayın Başbakan CHP için geniş marj koydu" dedi.

Kendilerinin yaptığı araştırmada, AK Parti'nin 47-48, CHP'nin 25-26, MHP'nin ise 10-12 civarında görüldüğünü kaydeden Ertan Aydın, "MHP'yi etkileyen kaset olayı gibi olağanüstü bir durum olmazsa sonuçlar tahmin edildiği gibi çıkar. Milletvekili dağılımında ise mevcuda yakın bir durum oluşabilir. Milletvekili dağılımının değişmesi küçük illerde AK Parti'nin aleyhinde, büyük illerde ise AK Parti'nin lehinde görülüyor. BDP'nin desteklediği bağımsızlar ise 25 milletvekili ile Meclis'e girebilir" diye konuştu.

ANAR: ANKETLER HER HAFTA

ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu, AK Parti'nin her hafta anket yaptırdığına dikkat çekerek, Başbakan Erdoğan'ın elindeki araştırmalardan birisinin de kendilerinin olduğunu söyledi. Kendi araştırmalarında AK Parti'nin 46-48, CHP'nin 25-26, MHP'nin 10-12, BDP'nin ise 6-7 bandında görüldüğünü anlatan Uslu, "BDP'nin vekil sayısını tahmin etmek zor. Çünkü tek tek illerde bakmak gerekir. MHP'deki 6 istifadan sonra neler oldu belli değil. Yüzde 10-12 civarında kararsız var. Kararsızlar hepsi bir tarafa yönelmez. Seçimlere iki hafta kala liderlerden biri çok özel bir açıklama yapmaz ve büyük bir hata yapmazsa, terör olaylarında tırmanış olmazsa, yani olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa mevcut durum değişmez" değerlendirmesinde bulundu.

Önce ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu'nun açıkladığı rakamlar:

AK Parti yüzde 46

CHP yüzde 26

MHP 12

BDP 7

METROPOLL: AK PARTİ İÇİN BİRAZ YÜKSEK

Metropoll Araştırma Şirketi sahibi Prof. Dr. Özer Sencer, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı oranların AK Parti açısından biraz yüksek olduğunu ifade ederek, "AK Parti için oranı biraz fazla buluyorum, CHP ise tahminlere yakın. MHP'nin 2009 yerel seçimlerinde aldığı oya yakın oy alacağını tahmin ediyorum. Türkiye'de her şey olur. Kaset skandalı ve YGS'deki şifre tartışması AK Parti'yi etkiledi. AK Parti, 46-47'den daha aşağıda, yüzde 42-45 bandında görünüyor. Bugünkü durum hesabıyla AK Parti'nin 320'nin altında milletvekili çıkaracağını tahmin ediyorum" dedi.

A&G: UZUN ZAMANDIR DİLLENDİRİLİYOR

A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı oranların uzun zamandır dillendirilen bant aralığı olduğunu belirterek, "Birçok araştırmada o bantlar söyleniyor" dedi. Seçime iki hafta kala artık 5-10 puanlık oynamaların beklenemeyeceğini belirten Gür, "Artık iki üç puan değişiklikler önemli hale geldi. AK Parti yüzde 40'ın altına, CHP yüzde 20'nin altına düşmez. AK Parti yüzde 50'yi mi geçecek yoksa yüzde 45'in sınırına mı yaklaşacak. CHP yüzde 30 sınırına mı dayanacak, yoksa yüzde 25 sınırına mı inecek. MHP yüzde 15 sınırına mı dayanacak, yoksa yüzde 10 sınırına mı inecek. Seçmenin yüzde 10-15'i kararsız. Kararsızlar blok halinde hareket etmez. BDP yüzde 7 civarında oyla 29-32 milletvekili çıkarabilir. Önümüzdeki dönemde çok ciddi ekonomik kriz olmayacağına göre, inşallah terör de olmaz. Dolayısıyla tahminlerin doğru çıkma olasılığı yüksek" şeklinde konuştu.

A&G'den Adil Gür'ün cephesinden ise partilerin oy oranı şöyle gözüküyor:

AK Parti yüzde 45

CHP yüzde 30

MHP yüzde 13

BDP Yüzde 7- 7.5

Adil Gür, CHP'yi yüzde 28-32 bandına oturtuyor. BDP'ye de 30 milletvekili veriyor.

YENİ ŞAFAK

Kaynak : haber7.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kılıçdaroğlu'ndan Başbakana: Sayıştay...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde Sayıştay raporları...

Haberi Oku