Sağlık:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Grip deyip geçmeyin!

Dr. Fahri Sevinç, açıklamasında gribin, ani olarak 39 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığı olduğunu belirtti.
Sevinç, "Esasında grip, halk arasında sıklıkla soğuk algınlığıyla karıştırılmaktadır. Ancak grip basit bir hastalık olarak görülmesine rağmen, çok ciddi tablolara yol açabilir. Zira grip çocuklarda, yaşlılarda, kalp, akciğer, böbrek, şeker gibi kronik hastalığı olanlarda çok ağır seyrederek ölümlere dahi yol açabilen nitelikte bir hastalıktır. Bu nedenle özellikle risk grubundakilerin kendilerine çok dikkat etmesi ve mümkün olduğunca korunması hayati önem taşır." dedi.
Gribe yol açan virüsün, çok hızlı ve kolayca bulaşabildiğini ifade eden Sevinç, gripten korunmanın başlıca yolunun vücut direncini yükseltmek olduğuna dikkat çekti.

"GRİBE KARŞI MEVSİME UYGUN GİYİNMEK GEREKİR"
Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, gripten korunmak için öncelikle mevsim özelliklerine uygun giyinmenin büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Sevinç, "Mesela soğuk havalarda sokağa çıkarken atkısız, beresiz çıkılmaması, özellikle küçük çocukların daha sıkı giydirilmesi korunma anlamında faydalı olabilir. Tabi yine çok önemli bir konu olan yüz felcine de çok dikkat etmek gerekiyor. Bunun için de sert ve dengesiz rüzgârdan kaçınmak adına araçların camlarının kapalı tutulmasını tavsiye ediyorum." diye ifade etti.

Dr. Sevinç, gıda konusunda, bu mevsimlerde bol sulu gıdaların tercih edilmesi, taze sebze ve C vitamini bakımından zengin meyvelerin tüketilmesinin faydalı olacağını, hastalık durumunda zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayarak, başta el temizliği olmak üzere kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini; bu şekilde de gribin, bronşit ve zatürreeye dönüşmesinin engellenebileceğini vurguladı.

CİHAN

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bu ürünün satışı durduruldu
Sağlık Bakanlığı tansiyon hastalarının rağbet gösterdiği ürünün satışını durdurdu.

Haberi Oku