Sağlık:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Bu konuda kadınlar daha iyi!

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim dalı tarafından yapılan araştırmada, kadınların diş sağlığına daha fazla özen gösterdiği belirlendi.

KTÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topbaş, yaptığı açıklamada, 'öğrencilerin ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları' konulu bir araştırma yaptıklarını belirtti.

Araştırmanın, 951 öğrenci ile yüz yüze anket yöntemiyle yapıldığını ifade eden Topbaş, şunları söyledi:

''Araştırmada diş temizliğinde en çok kullanılan yöntemin kadınlarda yüzde 96.8, erkeklerde yüzde 93.2 ile diş fırçalama olduğu belirlendi. Kadınların yüzde 87.3'ü, erkeklerin yüzde 58.6'sı günde iki kez ve üstü diş fırçalamaktadır. Diş fırçalamayanlar ise yüzde 0.7 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların yüzde 25.1'i diş fırçalarını 3 ayda bir değiştirmektedir. Diş ipi kullanım sıklığı kadınlarda yüksek çıkmıştır.''

Öğrencilerin yüzde 48.8'inin dişlerinde problem olduğunu düşündüğünü kaydeden Prof.Dr. Topbaş, şu bilgiyi verdi:

''Bunların yüzde 16.7'si yılda bir diş kontrolüne gitmektedir. Katılımcıların yüzde 14.5'i düzenli diş kontrolü yaptırmakta, bunların da yüzde 34.7'si 6 ayda bir kontrole gitmektedir. Ayrıca düzenli diş kontrolüne gitmede yine kadınlarda oran daha yüksek. Gerek diş ipi kullanımı, gerek düzenli diş kontrolüne gitme oranları, kadınların ağız diş sağlığına erkeklere göre daha çok önem verdiğinin göstergesidir.''

Prof. Dr. Murat Topbaş, ağız ve diş sağlığını korumada önemli yer tutan diş fırçalama oranlarının yüksek olmasının yüz güldürücü olduğunu belirterek, ''Anne-baba eğitim düzeyi arttıkça diş sağlığına verilen önemin de artması, aile eğitiminin ağız ve diş sağlığını geliştirmedeki yerini göstermektedir'' diye konuştu.

AA

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bu ürünün satışı durduruldu
Sağlık Bakanlığı tansiyon hastalarının rağbet gösterdiği ürünün satışını durdurdu.

Haberi Oku