Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Demirtaş: Herkes işini gücünü bırakıp sokağa çıksın

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde partililer ve belediye başkanları ile birlikte toplanan yüzlerce kişiye açıklamada bulunan BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, açlık grevleri için çaba gösterdiklerini ancak hükümetten bu konuda ses çıkmadığını söyledi. 

Hükümetin vicdanını yitirdiğini ve söyleyecek tek haklı sözünün olmadığını kaydeden Demirtaş, "Açlık grevlerinin ortaya çıkardığı talep konusunda ne diyebilirler. Biz hukuku, Anayasayı açıkça ihlal ederek 453 gündür İmralı'da 'koster, hava bozuk' diyerek kesintisiz tecrit uyguluyoruz mu diyecekler. 42 gündür üç maymunları oynuyorlar. Dışarıda asker polis ölmesin diye bedeninin ölüme yaratanlarda bilinci kaybı ve hayati tehlike başlamıştır. İçerdekiler insanlar ölmesin diye bedeninin ölüme yatırıyor dışarıda AKP bütün bunları polisle durdurmaya çalışıyor. Engellemeye çalıştığınız barış girişimidir. Çözümün önünü açmak için ölüme yatanlara sessiz kalırsanız dışarıda ve içerdeki ölümlerden sorumlu olursunuz. Hükümet bizi durdurmaya çalışacağına kanun dışı tecridi kaldırsın. Arkadaşlarımızın talepleri hukuk dışı değil. Kimse ihale, kredi almak için açlık grevi yapmıyor. Bu ülkeye barış gelsin akan kan dursun diye ölüm oruçları yapılıyor" dedi.

KÜRT HALKI TALİMAT BEKLEMEDEN SOKAĞA ÇIKMALI

Açlık grevlerinde kritik noktanın aşıldığını ve Kürt halkının her yerde eylem talimatı beklemeden sokağa çıkması gerektiğini kaydeden Demirtaş şunları söyledi: "Partimizin planlaması doğrultusunda her yerde mitingler yürüyüşler var. Körelmiş vicdanlara duymayan kulaklara karşı sokağa çıkma dışında şansımız yok. Bu savaşta yitirdiğimiz her insan için vicdan azabı çekerken birileri daha fazla insan ölsün diye politikalarını bize dayatamazlar. Bayram boyunca miting ve yürüyüşlerimiz sürecek. İçerde ölümler bu kadar yaklaşmışken biz bayram yapamayız. Bayram bize haramdır. Böyle bir ortamda bayram sevinciyle kurbanı karşılayamayız."

"Bu ülkenin başbakanı içişleri bakanı Suriye'de kan akmasın diye ülke, ülke dolaşıp çağrı yaparken ülkemizde kan akıyor. Buraya neden ateşkes çağrısı yapmıyorsunuz. Neden ölüm oruçlarını ve taleplere kulak kapatıyorsunuz. Aynı duyarlılığı kendi ülkeniz içinde göstermeniz gerekir" diyen Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı'na seslenerek, "Suriye'ye yapılan ateşkes çağrısı için neden ülkenizde göstermiyorsunuz. Başbakanın tüm hayali Çankaya koltuğudur. Ona inancımız yok. Ama devletin diğer yöneticileri sizde vicdan kalmışsı artık bu yangına su dökün. Bu halk gece gündüz sizin polisinizin gazına copuna rağmen sokakta barış istiyor. Siz cenazelerin arkasına dizilip sahte gözyaşlarıyla intikam narası atarken burada evladını toprağa gömen barış diye haykırıyor” dedi.

‘ADALET BAKANI BUGÜN AÇIKLAMA YAPMALI’

İçerdeki olası yaşanabilecek ölümlerin sıradan ölüm olmayacağını kaydeden Demirtaş, "Ya hep birlikte durduracağız ya da gerekirse arkadaşlarımızla birlikte öleceğiz. Adalet bakanı bugün açıklama yapmalı ölüm oruçlarıyla ilgili taleplerdin dikkate alındığını belirtmeli. Araya bayram giriyor. Aksi takdirde sorumluluktan kurtulamazsınız. Bugün bekliyoruz açıklamayı bunun şakası yoktur. İçerdekiler ölüm orucunu kararını kendi iradeleriyle aldılar. BDP yaptırtmadı. Biz onların iradesine sahip çıkıyoruz. Geri adım atmaları yok. Son derece kararlılar" şeklinde konuştu.

‘HERKES İŞİNİ GÜCÜNÜ BIRAKIP SOKAĞA ÇIKMALIDIR’

Artık her saniyenin, her dakikanın bile önemli olduğunu kaydeden Demirtaş, "Ülkenin her bir yerinde yapılan eylem çağrılarında insanlar içini gücünü okulunu bırakarak katılmalı. Yüz binler alana çıkmalıdır. Hükümet engelleyecekse varsın engellesin. Neyse bedeli biz önde olacağız. Bedelini öderiz. Başka türlü bu vicdansızlığı durduramayız. Bu işin kaybedilecek saniyesi yoktur. Hükümet bu çığlığı duyana kadar, gece gündüz demeden herkes demokratik gösteri hakkını kullanmalı. Gerekirse sokaklardan evine dönülmemelidir. Partimiz bunun öncülüğünü yapmaya hazırdır. Bunun dışında başkada gündemimiz olmayacaktır. İçerdeki arkadaşlarımızı kurtarmak halkımıza bağlıdır" şeklinde konuştu. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Danimarka Meclisinde Halepce Anma Programi Düzenlendi
12 Martta Danimarka Meclisinde Halepce Anma Programi Düzenlendi

Haberi Oku