Ekonomi:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Uzaya giden ilk Müslüman  konuştu!

Malezya'nın araştırma projesi kapsamında uzaya gönderdiği Doktor Muzaffer Şakir televizyonda canlı yayın konuğu oldu. Hindistan'da tıp okuyup doktor olan Şakir uzaya gitmenin çocukluk hayali olduğunu söyledi.

Ece Üner'in sorularını yanıtlayan Dr. Şakir, Rusya'nın uzay programına yapılan binlerce başvuru arasından seçildiğini ve masrafların Malezya tarafından karşılandığını anlattı. Dr. Şakir "Uzaya gidebilmem için 25 milyon dolar harcandı. Bunun dışında Rusya'da 1 yıl eğitim aldı. Uzayda Rusça konuşmak gerekiyordu, Rusça öğrendim. Eğitimin bir döneminde Sibirya'da -45 derecede kaldım" dedi.

Dr. Muzaffer Şakir, neden böyle bir proje gerçekleştirildiği sorusuna "Malezya olarak esasa amacımız araştırma yapmaktı. Uzayda kanserin; özellikle de siyah kanserin; nasıl geliştiğini, bakterilerin gelişimini inceledik. Tedavi ve ilaç olanaklarını araştırdık. Buradan elde ettiğimiz sonuçları da yayınlayacağız. Ana konumuz kanserdi, uzayda insan vücudunun durumu ve radyasyona maruz kalma üstüne çalıştık." diyerek cevap verdi.

YOLCULUĞU RAMAZANA DENK GELDİ
Dr. Şakir, Ece Üner'in yolculuğun Ramazan ayına denk geldiğini hatırlatması üzerine "Ben ilk uzaya giden Müslüman'ım. Orada 45 dakikada bir güneş doğuyor ve yine 45 dakikada bir güneş batıyor. Bu durumda normalde günde 80 kere namaz kılmam gerekirdi. Bu konuda dünyanın çeşitli yerlerindeki ulemaya danıştık. İleride uzaya gidecek diğer Müslümanlar için de bir referans oluşturmaya çalıştık, sonunda da yola çıktığımız ülkeye göre ibadetin gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kalındı. Kazakistan'ın saatine göre namazımı kıldım. Uzayda abdest almak zordu bunun için teyemmüm yapmam gerekti. Elbette fiziksel koşullar da çok zordu, yerçekimi yok ve herşey yüzer durumda." dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Her 5 İhracatçıdan Biri Yeni Teşvik Paketinden...
Her 5 ihracatçıdan biri yeni teşvik paketinden faydalanmayı planlıyor. Yatırım planlanan sektörlerin başında...

Haberi Oku