Ekonomi:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Gliese 667Cc işte dünyanın rakibi!

Astronomlar, güneş sisteminin dışında, ‘yaşanabilecek’ bir gezegen buldular. Samanyolu’nda bu tip başka gezegenler de olabileceği düşüncesi güçlendi.
 
İngiliz Telegraph’ın haberine göre gezegen, uzmanların “yaşanabilecek bir alan” olarak tanımladıkları bir bölgede bulunuyor. Gliese 667Cc ismi verilen gezegen, kendi güneşine tam da yeterli uzaklıkta yer alıyor: çok kuru olmasına sebep olacak kadar yakında değil, ancak dondurucu soğuklara izin vermeyecek kadar da yakın.
 
Gezegen, dünyadan 22 ışıkyılı uzaktaki bir “kırmızı cüce yıldız”ın yörüngesinde bulundu. Kırmızı cüce yıldızlar, güneşin civarında en çok görülen yıldız türlerinden birisi. Bu yıldız türleri, “dev gezegen” denilen ve kayalık maddelerden oluşmayan gezegenlere de ev sahipliği yapıyor. Gezegenin bulunmasıyla, evrende yalnız olup olmadığımıza dair soruların cevaplanabileceği düşünülüyor.

SIVI FORMDA SU OLABİLİR
Avrupa Güney Gözlem Evi’nden (ESO, European Southern Observatory) gelen bilgileri inceleyen astronomlar, Gliese 667Cc’nin dünyanın yaklaşık 4 buçuk katı büyüklüğünde, katı bir gezegen olduğunu keşfettiler. Göttingen Üniversitesi ile Kaliforniya Üniversitesi’nde çalışan bilimadamları ise, gezegenin kendi kırmızı cüce yıldızından aldığı ışınların, Dünya’nın Güneş’ten aldığı ışınlara nazaran yüzde 10 daha az olduğunu hesap ediyor. Bununla beraber Dünya’ya yakın miktarlarda enerji alıyor. Bu da gezegendeki suyun sıvı formda olabileceği ve gezegen üzerindeki sıcaklıkların bizimkine benzer olabileceği anlamına geliyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Her 5 İhracatçıdan Biri Yeni Teşvik Paketinden...
Her 5 ihracatçıdan biri yeni teşvik paketinden faydalanmayı planlıyor. Yatırım planlanan sektörlerin başında...

Haberi Oku