Ekonomi:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Elektrik kesintileri uçup gidecek

Enerji İletim AŞ, Bursa'daki çevrim santralinde geçen ay meydana gelen trafo arızası üzerine İstanbul başta olmak üzere altı şehirdeki elektrik kesintisi üzerine harekete geçti. Zaman'ın haberine göre, şirket, arızaların tespiti için dört helikopter kiralamaya karar verdi. Bu şekilde, arızalara 'havadan müdahale' edilerek kesintilerin önüne geçilmiş olacak.

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), hatlarında oluşabilecek arızaları tespit ve hızlı müdahale için 4 adet helikopter kiralayacak. Helikopterler, iletim hatları üzerine uçarak kopma, aşınma, sarkma gibi arızaları tespit ederek ilgili merkezlere bildirecek. Bu şekilde, belirlenen arızalara anında müdahale edilerek kesintilerin önüne geçilmiş olacak. TEİAŞ, helikopter projesi ile elektrik kesintilerinden meydana gelen kayıpların en aza indirilmesini hedefliyor. Bu arada kiralanacak helikopterlerde gece görüş, ısıya duyarlılık gibi özelliklere sahip son teknoloji ürünü termal, UV, lazer ve HD kameralar bulunacak. TEİAŞ, kısa bir süre içerisinde 3 yıllığına helikopter kiralama ihalesine çıkacak. Edinilen bilgiye göre Fransa, Almanya, ABD gibi dünyada 30 civarında ülke iletim hatlarını helikopterlerle kontrol ediyor. Projenin ikinci ayağını ise iletim hattı arızalarına personelin helikopter üzerinden müdahale etmesi oluşturuyor. Anında müdahale ile bakım-onarım işleri hızlanacak. Böylece iletim hatlarındaki kayıp-kaçak ve kesintiler en aza indirilmiş olacak. Acil durumlarda bölge müdürlükleri de ihtiyaç halinde iletim hattı sorunlarına müdahale için helikopter kiralayarak hizmet satın alabilecek.

Türkiye elektrik iletim şebekesini TEİAŞ yönetiyor. Şebekenin toplam uzunluğu 49 bin 540 kilometre (km) olup sistem 617 iletim merkezi, 103 bin 741 MVA trafo gücü ve komşu ülkelerle toplam 11 adet enterkonneksiyon hattından oluşuyor. TEİAŞ 2011 yılı sonu itibarıyla 53 bin 235 MW (megavat) santral kurulu gücü, 36 bin 122 MW ani puantı, 736,8 milyon kWh maksimum günlük tüketimi ve 229,3 milyar kWh yıllık elektrik enerjisi üretimi olan Enterkonnekte Elektrik Sistemi'ni işletiyor. Ayrıca Türkiye elektrik iletim şebekesi, 18 Eylül 2010'da ENTSO-E'ye (Avrupa İletim Sistemi Birliği'ne bağlı) bağlanarak Avrupa ile elektrik iletim ve ticaretinin altyapısı kurulmuş oldu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Her 5 İhracatçıdan Biri Yeni Teşvik Paketinden...
Her 5 ihracatçıdan biri yeni teşvik paketinden faydalanmayı planlıyor. Yatırım planlanan sektörlerin başında...

Haberi Oku