Ekonomi:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Ben bunu yersem

AB Bakanı Egemen Bağış, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası heyetini kabulünde kendisine Mersin'in meşhur cezeryesinin ikram edilmesi üzerine esprili bir dille, "Ben bunu yersem Avrupalıların tozunu attırırım" dedi.

AB Bakanı Egemen Bağış, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası heyeti ve ildeki farklı ülkelerin fahri konsolosları makamında kabul etti. Kabulde konuşan Bağış, "Mersin Sanayi ve Ticaret Odası'nın 21 bin 500 üyesinin olduğunu duyunca, Sayın Başbakanımızın Ekonomi Bakanımızı neden Mersin'den çıkardığını ben bir kez daha anladım" diye konuştu.
Mersin'in konumunun Türkiye'nin AB süreci için önemli olduğunu söyleyen Bakan Bağış, "Mersin'in kendisi neden AB'ye üye olmamız gerektiğinin mesajını temsil ediyor" dedi.

Mersin'in farklı dinlerin bir arada yaşadığı bir yer olduğunu söyleyen Bakan Bağış, "AB'nin de bugün içine düştüğü durumda, aslında Mersin'in mesajına çok ihtiyacı var. Mersin'in mesajının Avrupa Birliği'nin içine düştüğü ırkçılık, ayrımcılık, İslamafobia, anti-semitizim gibi sorunlarından kurtulması için çok önemli bir çıkış yolu olacağına ben yürekten inanıyorum. Mersin limanından çıkan her gemi Türkiye'nin barış mesajını tüm dünyaya veriyor" şeklinde konuştu.
Bakan Bağış, konuşması sırasında Silifke yoğurduna bir gönderme yaparak, "Tabii Türkiye'ye karşı bir takım ülkelerin oynamaya çalıştığı oyunlara karşı da, Silifke'nin Yoğurdu'nu üfleyerek yiyoruz" dedi.

Türkiye'nin 2011 yılındaki yüzde 8.5 oranındaki büyümeye de değinen Bakan Bağış, "Bunu Avrupa ortalamasıyla kıyasladığımız zaman Avrupa'nın ortalama 6 katı büyüyen bir ekonomimiz var. Bu OECD rakamlarına göre 2020 yılına kadar en azından böyle devam edecek. Eninde sonunda Türkiye Avrupa'da en güçlü ikinci ekonomi olacak. Dünyanın en güçlü 10 ekonomiden birisi olacak" şeklinde konuştu.

AB Bakanı Egemen Bağış, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin Bakan Bağış'ın daha önce yaptığı vize ilgili çağrısına bir cevap gelip gelmediğini sorması üzerine Bağış, "Henüz gelmedi" dedi. Bakan Egemen Bağış, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına AB ülkelerinde vize muafiyeti sağlanması için AB üyesi ülkelerin gerekli adımları atmasını istediklerini söyleyerek, "Ümit ederiz ki, Avrupalılar kendi çıkarlarını gözeterek bu konuda gerekli adımları atarlar" diye konuştu.

Romanya'da, Malta'da ve Hollanda ziyaretleri sırasında bu konuya ağırlık vereceklerinin altını çizen AB Bakanı Egemen Bağış, "Biz durmak yok, bastırmaya devam diyoruz. Eninde sonunda bu vizeler kalkacak arkadaşlar" dedi.
Mersin Sanayi ve Ticaret Odası üyeleri kabulün sonunda AB Bakanı Egemen Bağış'a içinde Mersin'in meşhur cezeryesi olan bir paket hediye etti. Paketi alan Bakan Bağış, "Ben bunu yersem Avrupalıların tozunu attırırım" diyerek espri yaptı.


İHA

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Her 5 İhracatçıdan Biri Yeni Teşvik Paketinden...
Her 5 ihracatçıdan biri yeni teşvik paketinden faydalanmayı planlıyor. Yatırım planlanan sektörlerin başında...

Haberi Oku